HISTORIE KOSTELA

Kostel sv. Martina

Středověký kostel je v Klenčí poprvé připomínán v roce 1481. Jeho podobu přibližuje kresba F.B.Wernera datovaná do roku 1752 a vyhotovená zřejmě podle starší předlohy. Tento kostel byl v roce 1743 zbořen a na jeho místě, pod patronací Filipa Stadiona, dokončen v roce 1746 nový kostel, zasvěcený sv. Martinovi. Jednolodní barokní stavba doplněná mohutnou věží, prostornou lodí a trojboce uzavřeným presbyteriem, obsahuje mobiliář zhotovený většinou v 18. století. Pod presbyteriem je umístěna šlechtická hrobka, ve které jsou uloženi členové rodiny Stadionů i Lamingenů (známý "Lomikar"). Vstup do hrobky kryje Lomikarův náhrobník se znakem rodiny Lamingenů. Další náhrobníky zasazené v kostelní dlažbě náleží vrchnostenským úředníkům, celníkům a měšťanům. Fara s barokní bránou - datovaná letopočtem 1754 - se nachází pod kostelem, při hlavní silnici.

KOSTELY FARNOSTI