21.12.2011 - Slovo před Vánocemi

Slovo před Vánocemi

Snad už jsme si zvykli na kritiku konzumního stylu, kterým prožíváme Vánoce a asi už se tato kritika stala jejich součástí...Letošní Vánoce budou jiné. V tyto dny jsou média mnohem více zaměstnána jinou událostí. Netroufám si zařadil pana Václava Havla mezi kritiky konzumu, ale tím co pronášel nejen v posledních letech svého života i k poslancům ČR, nepatřil k nadšenecké vlně, která by byla euforicky zaměstnána indexem PX nebo růstem HDP. "Naše země nevzkvétá, ..." Jeho důraz na morálku, hodnoty, kvalitu člověka s jeho zodpovědností - i tím se odlišoval od ostatních řečníků. Snad i období jeho odchodu je symbolické. Kdy jindy by se nás jeho umrtí tolik dotklo a tolik změnilo naše předvánoční koleje? Vánoce jsou oslavou života, blízkého Boha, jeho věrnosti. Věřím, že pan Václav Havel najel na tu správnou kolej i po smrti. Přeji Vám neminout cíl nejen o Vánocích – ale přeji Vám to do celého období nastávajícího nového roku 2012. Libor Buček